V kuchyni, která byla malá, i když jsem já byla ještě malá, často hrávalo rádio. Vlastně si ten prostor bez zvukové kulisy Radiožurnálu s hlasem Jany Klusákové jen těžko dovedu vybavit. Ruce v dřezu a hodiny mluveného slova prokládané písničkami.
Ten zvyk jsem si přenesla i do naší kuchyně, kde taktéž trávím hodně času. A čím dál raději si také pouštím mluvené slovo, i když je to málokdy rozhlas. Držíce prst na tepu doby jsem začala s podcasty – mám jich pár oblíbených a podcast radia Proglas „Na dřeň“ se trvale usídlil v mé „knihovně.“ Kolektiv mladých redaktorů vede svižné rozhovory s lidmi známými i neznámými, přičemž tématy pokrývají nejen duchovní rovinu. Proto pro mě bylo příjemným překvapením a řekla bych i ctí, když mě ke konci minulého roku oslovili s nabídkou rozhovoru. Kolektiv se malinko obměnil a právě nová redaktorka by si mě ráda pozvala jako hosta pro svůj první rozhovor. Tušila jsem, že ten se bude točit okolo blogu a Benjaminka a řekla jsem si, že když už jsem to jednou napsala, klidně to můžu i říct. Že to vlastně nebude nic nového. Odvážnému štěstí přeje a já jsem za všechny ty izolace nevypovídaná. Tak jo, pojďme do toho, pokud si to tedy se mnou lajzne. Tvářila se odhodlaně, tak jsem se taky tvářila odhodlaně a začala se těšit. Sumírovala jsem si odpovědi na možné otázky (neměla jsem je dopředu) a snažila se zformulovat, co chci říct a hlavně jak chci, aby rozhovor vyzněl. Večer předtím jsem dlouho ležela v posteli s doširoka otevřenýma očima a tetelila se směsicí napětí a těšení. Ani jsem nebyla moc nervózní a usínala jsem v blaženém očekávání věcí příštích.
Jenže ráno to zas bylo. Kluci extrémně zpomalení, dvakrát si přeskládali věci, aby jich polovinu zapomněli, hodiny běží jak splašený, ke škole dojíždíme opět s jazykem na vestě. Já naštvaná, jaktože se to zas nepovedlo a jak je možný, že ten den zase začíná stresem. Zpátky doma jsem se snažila zhluboka dýchat a pomocí nejrůznějších technik a fíglů se naladit na tu euforickou náladu ze včerejší noci. Kdepak, byla ta tam. A tak jsem, lehce rozladěná, dorazila do studia. Po cestě jsem si znovu připomínala, co a jak chci a doufala, že si moje očekávání sedne s otázkami, vystřihneme rozhovor, po kterým sama sebe poplácám po rameni, jako že dobrá práce a tím to tak nějak skončí.
Ve studiu ještě pořád nejsem moc nervózní, jenže pak se to spustí a já začnu. Následující cca hodinku mám trochu v mlze, matně si vybavuji útržky vět a že některá moje slova zase rozjitřila starý rány. Úpěnlivě jsem se soustředila, abych kladené otázky zodpověděla s jakous takous hlavou a patou a nemluvila strašně dlouho a zeširoka. Ale hlavně si pamatuju, jak na mě deka nervozity padla až na cestě domů. Jak jsem si uvědomila, co všechno jsem řekla jinak, než jsem chtěla. Co jsem neřekla. A že se mi ale určitě nepovedlo do slov propašovat, co jsem chtěla a zamýšlela. Že vlastně nevím, proč pozvali zrovna mě. Že je ten náš příběh v porovnání se spousty jiných vlastně banální a já si uzurpuju prostor, který by měl patřit jiným. Že jsem to prostě podělala a už to nejde vzít zpátky. Že jsem se na to měla vykašlat. A že vyslovit nahlas je přeci jen něco jinýho, než sypat písmenka z gauče v pohodlí obýváku.
Doma to vyhrnu na manžela a ještě píšu úpěnlivou sos zprávu redaktorkám. Všichni jsou milí a konejší moji vystrašenou dušičku. A neříkaj, to bude dobrý.
Úplně mě nepřesvědčí a tak o rozhovoru nikomu neřeknu a se zatajeným dechem čekám, jak se to všechno vyvrbí. A je mi jasný, že odvahu, abych si v kuchyni pustila sebe samu, budu muset dolovat z paty a možná k tomu vůbec nedojde.
Holt se může stát, že když jste „Na dřeni“ možná z toho budete tak trochu odření.
A pak mi redaktorka pošle srdce a to moje mi spadne do kalhot. Odvážím si to pustit až poté, co se mnou sdílí recenzi svého tatínka, prý velkého kritika. Posloucháme to s manželem v kuchyni, já se zatajeným dechem.
A nevím jak, ale to, co jsem chtěla, aby zaznělo, tam nacházím.
Chtěla jsem, aby to byl hlavně příběh o naději. A o tom, že i ty zapeklitý, zatrolený situace Bůh dokáže proměnit. Stejně jako proměnil rozhovor, který jsem pokládala za nepovedený, v ten, za kterým si můžu stát.
Díky týmu podcastu „Na Dřeň“ za to, že k tomu jistě přispěli vrchovatou měrou dobře zvoleným střihem. Marušce pak za odvahu to se mnou zkusit a jí i Hance za tišení mé rozervanosti.
Na rozhovor jsem narazila “náhodou” a náhodou pak díky tomu našla i váš blog. Obojí mě velmi zasáhlo – dýchá z toho opravdová člověčina a zároveň velká naděje. Díky za oboje, Lída
Děkuji strašně moc! Občas si mudruju, že bych tam přesně tohle obojí chtěla mít a nevím, jestli se mi to daří. Takže pokud jste to tam Vy našla, velmi, velmi mě to těší! Ať se Vám daří! Srdečně, Tereza
Rozhovor je úžasný, můžete být hrdá. Ať je Pán s celou rodinou na každém kroku. Zdraví vás matka cholerička😜
Hehe, děkuji moc! Jsem ráda, že v té “choleričnosti” nejsem sama!
I Vy se opatrujte!